Lokmacı Gürbüz’ün Tavuklu Pilavının Diğerlerinden Farkı Nedir?

Lokmacı Gürbüz’ün Tavuklu Pilavının Diğerlerinden Farkı Nedir?

Lokmacı Gürbüz, 2000 yılında seyyar lokmacılık sektörüne girerek hayır işlerinde lokma, saray lokma, helva, tavuklu pilav yapımı, dağıtımı vb. hizmetleri vermektedir.

Kaliteli pirinç, nohut, tereyağı, ayçiçek yağı, kaliteli tavuk ve kaliteli diğer malzemelerle hazırlanan pilavımız damak tadınıza hitap etmektedir.

Günümüzde hayır amaçlı lokma ve pilav üretimi yapan firmaların artması bu alanda kalitenin düşmesine neden olmuştur. Hayır işleri için damak tadınıza uygun, lapa olmayan tane tane olan ve hem verilen emeğe hem de paraya değecek tavuklu pilav yapan bir firma bulmak son derece dikkat gerektiren bir iştir.

Yüzlerce kişilik pilav yapmak ve dağıtımını organize etmek kolay bir iş değildir. Yapılan pilavın tane tane olması, dağıtılan tavuklu pilavın insanların damağında lezzetli bir tat bırakması, hayır duası alınması hayır işlerinin en önemli amacıdır.

Lokmacı Gürbüz en kaliteli malzemeleri kullanarak, lezzeti damak tadınıza uygun tavuklu pilav yapmaktadır. Dökme porsiyon ve yerinde porsiyon şeklinde iki çeşit pilav hizmeti vermektedir. Dökme porsiyonda kişi sayısına göre pilav siparişi müşterinin isteğine göre tavuklu, nohutlu, etli olacak şekilde pişirilir ve ikram miktari müşteriye bırakılacak şekilde bütün olarak müşteriye verilir.

Yerinde porsiyonda ise, yine kişi sayısına göre hayır pilavı müşterinin belirteceği yerde özel olarak imal edilmekte ve servise hazırlanmaktadır. Özel paketlerde veya isteğe bağlı tabak olarak servis Lokmacı Gürbüz tarafında yapılmaktadır.

Sizde hayır işlerinizde kaliteli hayır pilavı yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterli.